Prvorepublikové vily a domy

Specifickou stránkou rekonstrukcí domů jsou rekonstrukce prvorepublikových vil a domů, tedy objektů, realizovaných mezi první a druhou světovou válkou. Stavby této doby byly po stavební stránce výrazně poctivější, obvykle dispozičně promyšlené, stavělo se s rozmyslem a větší logikou. Na materiálu se obvykle nešetřilo a díky tomu mnoho objektů překonalo padesátiletou absenci kvalitní péče a údržby za éry komunismu a je relativně obyvatelných dodnes.

Současní vlastníci nebo ti, kteří o koupi takového objektu uvažují, se potýkají s podobnými nebo stejnými neduhy. Domy a vily bývají vlhké odspoda vlivem vzlínající podzemní vody nebo špatně řešeného odtoku dešťové a povrchové vody. Velmi často jsou vzhledem k neutěšenému stavu střešní krytiny v dezolátním stavu půdy. Tyto domy nemají logicky dnešní tepelné parametry, nevyhovuje topení, elektro, v katastrofálním stavu bývají hlavně koupelny a prádelny. Sklepy, kotelny a různé přístěnky a další suterénní místnosti našim současným nárokům na uskladňování věcí nebo parkování aut nevyhovují, podmínky pro bydlení nesplňují. Násilnými úpravami dispozic po roce 1948 utrpěly byty samotné – přepůlená okna zděnými příčkami, zdevastované parkety, trasy instalací necitlivě vedené povrchem nových konstrukcí, atd. atd. Můžeme hovořit o zázraku, najde-li se vila, která dopad budovatelské éry „neodskákala“.

Odstranění těchto a dalších provozně-technických závad je jen částí úkolu, který na vlastníka čeká. Neméně závažným krokem je rekonstrukce domu tak, aby vyhovoval současným nárokům a potřebám. Ve většině případů realizujeme kompletní rekonstrukci včetně změn dispozic s ohledem na původní polohu, velikosti oken, avšak v návaznosti na požadavky a přání klienta a současně s respektem a úctou k původnímu vnějšímu rázu, zejména celkovému tvaru domu a vzhledu fasády. Výjimkou nejsou projekty, zahrnující radikální přestavbu nebo rozšíření domu, např. prosklená zádveří, zimní zahrady, terasy.

Specializujeme se na kompletní rekonstrukce od návrhu až po realizaci stavebního i interiérového záměru. Naším záměrem jsou zdařilé a citlivé rekonstrukce těchto domů v kontextu s původní architekturou, ale i moderními současnými trendy zdůrazněním původní historizující a současné architektury. Využíváme tradičních materiálů – kámen, sklo, kov, cihla, dřevo – ve spojení s technickou modernizací a dle charakteru domu a jeho okolí i nové, neotřelé nápady. Každý rekonstruovaný dům chápeme jako výzvu, jedinečný projekt hodný náležité pozornosti a úcty. Ctíme pravidla architektury, estetiky, funkce i hmoty. Vážíme si investorů, kteří se stejně jako my o záchranu prvorepublikových skvostů zasazují. Garantujeme zkušenosti, cit, úroveň a diskrétnost.

Fotogalerie