zimní zahrady a terasy

Zimní zahrady jsou místnosti, které jsou součástí domu – zasahují do konstrukce domu a přirozeně navazují na dispoziční uspořádání v domě. Jejich původ se datuje koncem 17. století, kdy se jednalo o aristokratickou vymoženost – původně zděné budovy plnily funkci oranžérií.

S požadavkem realizací zimních zahrad se setkáváme u rekonstrukcí prvorepublikových vil anebo u rekonstrukcí starších domů, jejichž zpravidla nové dispoziční řešení vyhovuje orientací na příslušné světové strany atd.
Rekonstrukce původních zimních zahrad nebo realizace nových do původních staveb je designově a především stavebně – technicky velmi náročné. Nicméně takové rekonstrukce patří mezi nejkrásnější a nejobdivuhodnější díla.
V současnosti se od realizací klasických zimních zahrad spíše upouští, moderní designové domy počítají s většími prosklennými plochami, které dojem zimní zahrady navozují. Také původní účel zimní zahrady – pěstování rostlin ustupuje do pozadí a dnešní „zimní zahrady“ slouží především relaxaci a odpočinku.

Zajištění tepelné pohody v zimní zahradě může být pro klienta finančně náročné, proto se velmi často realizují zasklenné terasy, které tak vytvářejí jakýsi kompromis mezi klasickou zimní zahradou a otevřenou terasou.
Klasické terasy se stávají v současnosti standardem při realizacích či rekonstrukcích domů. Zastřešené nebo celé zasklenné terasy lze využívat de facto v průběhu celého roku. Zimní zahrady a terasy bývají ideálním designovým a funkčním doplňkem rodinných domů.

Fotogalerie